اهمیت و ضرورت آموزش مجازی

بدون شک دوره همه‌گیری کرونا، باعث تحول زیادی در اتفاقات روزمره زندگی افراد شده است. بالا رفتن اهمیت آموزش آنلاین، یکی از مهمترین تحولات یا بهتر بگوییم دستاوردهای این دوره بوده است. اهمیت آموزش مجازی در کرونا در هر خانواده‌ای که دانش‌آموز یا دانشجو دارند کاملا قابل لمس بود. گرچه اهمیت آموزش مجازی در دوران کرونا اوج گرفت، اما با این وجود حتی پس از سپری کردن این دوره، اهمیت آموزش‌های مجازی کمرنگ نخواهد شد. بلکه این روزها بسیاری از ما متوجه شدیم که با وجود این امکان، می‌توان با محدودیت‌های زمانی، مکانی و مالی کمتری آموزش دید و یاد گرفت.

این روزها با گسترش دنیای دیجیتال و استفاده از اینترنت تقریبا می‌توان گفت تمامی‌ کارهای انسانی سمت و سوی اینترنتی و غیرحضوری به خود گرفته است. مسائل غیرحضوری ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی دارند که باعث افزایش سرعت در انجام کارها و بهبود کیفیت و سطح زندگی می‌شوند. آموزش الکترونیکی و آنلاین یکی از متدهای آموزشی بسیار پرکاربرد و محبوب است که در این بخش با ضرورت استفاده از آن بیشتر آشنا می‌شویم.

دلایل اهمیت آموزش الکترونیکی

اهمیت و ضرورت آموزش مجازی را می‌توان از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد. در نگاه اول می‌توان به این نکته اشاره کرد که عصر کنونی بدون شک عصر دیجیتال و اینترنت بوده و شما ناگزیر هستید که با جهانی که در آن زندگی می‌کنید، همراه و همگام شوید. در کنار این موارد به صورت تخصصی‌تر می‌توان به موارد زیر به عنوان دلایل مهم استفاده از آموزش الکترونیکی اشاره کرد.

دسترسی به منابع غنی و جامع

یکی از مهم‌ترین موارد اهمیت آموزش الکترونیکی استفاده از آرشیو‌های تخصصی و غیرتخصصی در زمینه تحصیلی خود است. شما می‌توانید به راحتی به اطلاعات قدیمی ‌ثبت شده در تمامی‌ موضوعات مورد نظرتان دسترسی داشته و آن‌ها را دریافت کنید. در صورتی که در آموزش حضوری دسترسی به چنین آرشیو و اطلاعاتی سخت و زمان‌بر است و شما برای دریافت اطلاعات مورد نظرتان مجبور هستید به کتابخانه‌ها، نشریات و مراکز مختلف سر بزنید.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

از دیگر دلایل ضرورت آموزش آنلاین می‌توان به صرفه‌جویی در زمان و هزینه اشاره کرد. شما هنگام ثبت‌نام در یک مرکز آموزشی حضوری مجبور هستید، به طور میانگین ۳ تا ۴ روز در هر هفته از محل سکونت خود تا مرکز آموزشی را طی کرده، ساعت‌ها در ‌ترافیک منتظر بمانید و تا اتمام تمام کلاس‌هایتان تقریبا کل یا بخش زیادی از روز خود را از دست خواهید داد. اما در دوره‌های آنلاین شما اتلاف وقت را تا حد ممکن کاهش داده و زمان خود را تنها صرف کلاس آموزشی خود می‌کنید.

در کنار صرفه‌جویی در زمان، شما می‌توانید در هزینه‌های آموزشی خود نیز تا حد زیادی صرفه‌جویی کنید. از طرفی معمولا دوره‌های آموزش الکترونیکی نسبت به مراکز آموزشی حضوری هزینه کم‌تری از شما دریافت کرده از طرف دیگر هزینه‌های جانبی شما کاهش پیدا می‌کند. شما نیازی به پرداخت هزینه‌های جابجایی، خرید دفتر و لوازم‌التحریر نخواهید داشت.

روند آموزش خود را با توجه به نیاز خود سرعت ببخشید

یکی دیگر از دلایل ضرورت و اهمیت آموزش مجازی سرعت بخشیدن به یادگیری با توجه به روند دلخواه خود است. به طور قطع سرعت یادگیری همه افراد یکسان نیست. در روش‌های سنتی دانشجو و یا دانش‌آموز باید با سرعت کلاس سازگار شوند. بعضی از دانشجویان و یا دانش‌آموزان نیاز به تکرار بیشتری برای سپردن اطلاعات به ذهن دارند بعضی نیز نیاز دارند سرعت یادگیری بالاتر رفته و در غیر این صورت ساعات خسته‌کننده‌ای را در کلاس سپری می‌کنند.

یکی از مزایای آموزش آنلاین این است که شما می‌توانید با توجه به سرعت مورد نیاز خود بیاموزید، که این تجربه خود روند یادگیری را بسیار لذت‌بخش‌تر می‎کند. از این رو یکی دیگر از دلایل اهمیت آموزش‌های مجازی امکان تکرار چندباره پخش ویدئوها است که سرعت یادگیری را برای دانش‌آموزان شخصی‌سازی می‌کند.

بهبود بخشیدن به مهارت‌های فنی

در دوره آموزش آنلاین دانش‌آموزان سعی می‌کنند، مهارت و دانش فنیِ استفاده از ابزارهای آموزشی چون رایانه را بهبود ببخشند. همچنین در این روش باید از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مدیریت یادگیری مختلف استفاده کنند که این خود نیز باعث بهبود مهارت نرم افزار و فنی آن‌ها خواهد شد.

شرکت در کلاس‌های آنلاین و یا دریافت فایل به صورت آفلاین

یکی از محبوب‌ترین دلایل اهمیت آموزش آنلاین  این مساله است که شما می‌توانید به صورت آنلاین در کلاس حاضر شده و یا در صورت غیبت فایل کلاس را به طور کامل دریافت کنید. در صورت شرکت آنلاین در کلاس‌های آموزش الکترونیکی شما می‌توانید در جریان تدریس قرار گرفته و در صورتی که برایتان ابهام و سوالی پیش آمد، آن را به سادگی بپرسید.

آموزش الکترونیکی برای افراد شاغل و افرادی که مشغولیت‌های کاری زیادی نیز دارند، گزینه بسیار مناسبی است. ممکن است کارهای روزانه به شما فرصت کافی ندهد که سر کلاس‌های حضوری بنشینید و در صورت غیبت‌های مداوم مجبور به حذف درس شوید! در این صورت حتی ممکن است با خواندن جزوه همکلاسی‌هایتان نیز چندان متوجه موضوع نشوید. اما در آموزش الکترونیکی شما مجبور نیستید که در تمام کلاس‌های آنلاین شرکت کنید. شما می‌توانید به راحتی در ساعت‌های پایانی روز یا زمان استراحتتان فایل کلاس‌های برگزار شده را مشاهده کنید. این ویژگی آموزش آنلاین باعث شده است کارمندان زیادی به این سبک آموزش علاقه‌مند شوند و از آن استفاده کنند.

شرایط یکسان برای همه افراد

یکی از مشکلاتی که در تمامی ‌جوامع و کشورها وجود دارد، عدم توازن میان امکانات در شهرها و مناطق مختلف است. بدون‌شک کیفیت آموزش و امکانات یک مطلب یکسان در یک موسسه آموزشی در یک شهرستان کوچک از یک موسسه عالی در شهرهای بزرگ مانند تهران بسیار پایین‌تر است. اما در آموزش الکترونیکی این مشکل به طور کامل برطرف شده است. چه شما در یکی از روستاهای مرزی و دور افتاده باشید و چه در مرکز تهران، کلاس آموزش الکترونیکی با کیفیت یکسان برای شما برگزار می‌شود. این مساله را بدون‌شک می‌توان یکی از دلایل ضرورت و اهمیت آموزش الکترونیکی دانست که باعث‌ ایجاد شرایط یکسان و مناسب برای تمامی ‌افراد می‌شود.

انعطاف‌پذیری بسیار بالا

یکی از مشکلاتی که آموزش‌های حضوری و کلاس‌های درس دارند، محدود بودن امکانات آموزشی و عدم استفاده از جنبه‌های بصری، دیجیتالی و آنلاین در آموزش است. تصور کنید در یک کلاس حضوری مدرس راجع به نحوه رشد و نمو یک گیاه صحبت می‌کند. در کلاس‌های آموزش الکترونیکی شما می‌توانید همزمان با توضیحات مدرس مراحل را به صورت فیلم، انیمیشن، شبیه ساز یا هر جنبه بصری دیگری مشاهده کرده و مفهوم را به طور کامل و برای همیشه یاد بگیرید. انعطاف‌پذیری یکی دیگر از دلایل اهمیت آموزش الکترونیکی است که کیفیت آموزش را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.

عدم محدودیت مکانی

در روش آموزش سنتی، مکان و زمان، برای شرکت در یک دوره آموزشی بشدت تعیین‌کننده هستند، اما این موانع در آموزش آنلاین معنی خود را از دست داده است. بارها برای شما ممکن است پیش آمده باشد که مدت‌ها دنبال یک دوره آموزشی باشید و بعد از مدتی متوجه شوید که دوره مورد نظرتان در شهر دیگری برگزار می‌شود. هزینه رفت‌وآمد، سختی راه، مرخصی گرفتن از کار و دلایل دیگر باعث می‌شود علی رغم میل باطنیتان از رفتن به دوره آموزشی منصرف شوید. اما یکی دیگر از مزایا و دلایل اهمیت و ضرورت آموزش الکترونیکی آن است که شما می‌توانید بدون هیچ گونه محدودیت زمانی حتی در دوره‌های خارج از کشور نیز شرکت کنید. از این رو از دیگر مزایای آموزش مجازی و اهمیت آن این است که این روش می‌تواند دریچه‌ای جدید از فرصت‌های یادگیری در اختیار شما و دانش‌آموز شما قرار دهد زیرا بسیاری از دوره‌های بین‌المللی به شما کمک می‌کند در آینده فرصت‌های شغلی‌ ایده‌آل‌تری را بدست آورید.

عدم محدودیت در شرایط جسمی

آموزش الکترونیکی یک روش آموزشی بسیار مناسب برای افرادی است که از لحاظ جسمی ‌معلولیت داشته و رفت‌و‌آمد به مراکز حضوری برایشان مشکل است. این افراد می‌توانند به راحتی در تمامی ‌دوره‌های آنلاین ثبت‌نام کرده و بدون نیاز به جابجایی، در منزل خودشان در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.

امکان تبادل داده و اطلاعات و انجام کار گروهی

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت آموزش الکترونیکی آن است که فضای آموزش از آن حالت رقابتی خارج شده و آموزش بیشتر جنبه خودآموزی می‌گیرد. در این شرایط افراد به راحتی می‌توانند با یکدیگر به تبادل اطلاعات و داده‌های خود پرداخته و یا برای انجام تحقیقات و پروژه‌های خود گروه تشکیل دهند.

حفظ محیط‌زیست

اگر بدانید که برای تهیه جزوه، کتاب و دفتر روزانه چندین درخت قطع می‌شود بدون شک شما نیز، طرفدار آموزش الکترونیکی خواهید شد! یکی از جدی‌ترین دلایل اهمیت سامانه آموزش مجازی کمک به حفظ محیط زیست با کاهش‌ترافیک، کاهش آلودگی هوا و کاهش میزان استفاده از کاغذ است. شما با استفاده از این شیوه آموزشی در کنار بهره‌مندی از تمام مزایای فوق به حفظ محیط‌زیست خود نیز کمک می‌کنید.

محدود نبودن ظرفیت کلاس‌ها

یکی از دلایل اهمیت آموزش مجازی دانش‌آموزان و دانشجویان، این است که این روش محدودیتی از نظر ظرفیت کلاس نخواهد داشت. تمامی ‌کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی حضوری دارای یک ظرفیت محدود و مشخص برای تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان هستند. طبیعی است که هر کلاس درسی ظرفیت تعداد مشخصی را داشته و تعداد بالای افراد،‌ کیفیت آموزش را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. آموزش الکترونیکی این مشکل را نیز برطرف کرده و کلاس‌های آنلاین خود را بدون داشتن محدودیت‌های کلاس‌های حضوری برگزار می‌کند.

دانلود اپلیکیشن دانه